גנים יפנים 

הגן היפני מביא עמו השפעות רבות מהדת הבודהיסטית ומדת השינטו, דתות שייחודן בא לידי ביטוי בשקט ובהתבוננות אל תוך העצמי ואל הטבע. לכן גם עיצוב הגן משרה רגיעה, מינימליסטיות ותבניות מן הטבע. ניתן למצוא בגנים יפנים אלמנטים כמו מים, עץ, מפלים, סוגים של אבנים, וככל שהחומרים ישנים ועתיקים יותר כך הם יותר אותנטיים ומתאימים לגן היפני.

להלן 2 דוגמאות של גנים יפנים:

גן שוטטות- משמע טיול, זהו גן שמכילו בתוכו, סוגי אבנים, בריכה מפלים ועצים. העיצוב הוא חיקוי של הטבע שחותר להגיע לוויזואליות מושלמת ולהשרות תחושה נעימה של מקום טבעי ורגוע.

גן יבש / גן זן – זה גן שמאפשר לנזירים התבודדות ותנאים מצוינים להתבוננות ולמדיטציה. יש בו סלעים מסודרים שנבחרו בקפידה לפי כללי העיצוב היפני. הם מעניקים לשוהים בו שלווה ואיזון. על הקרקע מפוזרות אבני חצץ על שמקנות תחושה ריקנית וחלולה וכל המתבונן בהם מצליח להיכנס בקלות למדיטציה.

תכנון גינות                                                                                                              

בעיצוב גינות השמיים הם הגבול וכמו בבנייה של בית, כך גם בעיצוב ובניית גינה צריך לתכנן אותה טרם בנייתה ולקחת בחשבון את כל האלמנטים; השטח, התנאים וכל הצרכים של הדיירים שהולכים לשהות בה. תכנון גן מתחיל בסקיצה, לאחר מפגש עם דיירי הגינה מתגבשת לה תכנית די מדויקת, יש לומר, של הגינה והיא מחולקת לכמה אזורים בגינה עצמה.

תכנון של הגינה מתייחס למרכיבים של הגינה, כמו כן, לסביבה שהגינה ממוקמת בה, הגובה שלה, מגבלות הסביבה, הנוף הרצוי, אורח חייהם של הדיירים - האם מדובר במשפחה שמרבה לעשות על האש בגינה או משפחה עם ילדים קטנים שמעוניינים בשטח פנוי ופינת משחקים. או גינה שמיועדת למדיטציות ויוגה. גם התאורה היא פונקציה חשובה והיא נלקחת בחשבון בהתאם לכל סגנון עיצוב מבוקש. תכנון גינה מחייב גם מערכת השקיה שמתאימה לכלל הצמחייה; כמו טפטפות, ממטרות ותכנון מחשב השקיה. לתוך כל אלה ניתן לשלב אלמנטים של: בריכת נוי, בריכת דגים, פסלים ועוד.

חיסכון במים שיקול חשוב                                                                                            

בשל המגמה הירוקה וההתחשבות בסביבה, גם חסכון במים הוא שיקול חשוב שלוקחים אותו בעת עיצוב ותכנון כל גינה. לכן בשנים האחרונות הנטייה היא לבנות גינה רב שנתית שמבוססת על צמחים שצורכים מעט מאוד מים. גם מערכת ההשקיה בנויה באופן כזה שהיא חסכונית ומגיעה לכל צמח. שעות ההשקיה מתוכנתות לשעות חסכוניות, כמו שעות הבוקר המוקדמות או ערב, שהמים לא מתאדים מהחום ומצליחים לחלחל לקרקעית האדמה.

 

גנים יפנים | קליפורניה